Žijeme v době všeobecného zdražování, je proto žádoucí v každé domácnosti hledat úspory. A kde? Hlavně tam, kde to jde poměrně snadno. Našim tipem na úspory v domácnosti je právě voda, jejíž cena se vinou rostoucího vodného a stočného neúprosně šplhá vzhůru. Ale dá se s tím vůbec něco dělat?
Úspora vody v koupelně a v kuchyni
Koupelna a kuchyně jsou místy, kde můžeme dosáhnout významných úspor vody. Drobná opatření a změny návyků mohou mít obrovský dopad na snížení naší spotřeby vody a ochranu životního prostředí.
Zahájení úspory při ranní hygieně
Začneme hned ráno, v koupelně. To je totiž místo, které je zodpovědné za převážnou část naší denní spotřeby vody. Podívejte se, zda náhodou nekape některý kohoutek a jestli jsou všechny osazeny perlátory. Kapající kohoutek znamená klidně i 15-20 litrů vody denně. Není lepší koupit těsnění, které stojí pár korun? Přitom ani perlátor není velká investice, tento malý pomocník obohatí proud vody o miliony bublinek a reálně tím sníží Vaši spotřebu vody přibližně o 50 %. A co je nejlepší, na proudu vody to ani nepoznáte. Montáž perlátoru je úplně jednoduchá a zvládnete ji za chviličku. A co vodovodní baterie? Věděli jste, že stará baterie, která je již mechanicky těžko ovladatelná, plýtvá vodou mnohem více než nová páková baterie? I tato investice se Vám vrátí v řádu několika měsíců a to Vás ještě manželka pochválí, že ta úsporná baterie je mnohem hezčí.
Jak šetřit při koupání nebo praní?
Už je notoricky známo, že koupání ve vaně vyžaduje cca dvojnásobné množství vody než sprcha. Ale i tady se dá ještě šetřit. Raději se ujistěte, zda při nakupování nové baterie, preferovat tu s úspornými funkcemi. Nenapouštět si vanu, ale sprchovat se rychleji se správnými úspornými ručními sprchami, aerátory, úspornými hlavicemi. Pokud nám v koupelně stojí pračka, podívejme se na ni kritickým okem. Pračka? Vždyť tu jsme kupovali teprve nedávno. Jenže čas strašně letí a spotřebič, který je za zenitem, spolyká kromě elektrické energie také větší množství vody. Spotřeba vody u starší pračky je téměř dvojnásobná oproti moderní pračce, která si často vystačí s pouhými 45 litry vody.
Úspora vody v kuchyni při mytí nádobí nebo přípravě nápojů
Ranní hygienu máme za sebou, a tak můžeme zamířit do kuchyně na ranní kafíčko. Nemáte-li kávovar, určitě sáhnete po rychlovarné konvici. I ta je často zdrojem plýtvání. Většina lidi neumí odhadnout potřebné množství vody a plní tak konvici více než je nutné. To nás stojí jednak více elektřiny, nutné na ohřev, ale i nespotřebovanou vodu, kterou z konvice většinou před dalším vařením vylejeme. Jen málokdo má rád mytí nádobí, myslím tím klasické, ruční mytí, pod tekoucí vodou. To je jeden z nejhorších zdrojů „úniků“ vody. Moderní myčka na jeden mycí cyklus spolyká přibližně 8-12 litrů vody. I když byste myli nádobí v napuštěném dřezu a pod tekoucí vodou jen oplachovali, pod 30 litrů se nedostanete. A to nemluvím o tom, jaká je to otrava… Ale pozor, neuspoříte skoro nic, budete-li zapínat myčku poloprázdnou. Takže jeden talíř klidně opláchněte ve dřezu.
Efektivní splachování a odhalení úniků
A po snídani následuje další ranní rituál – návštěva WC. Moderní WC kombi, či podomítkové moduly Vám umožní regulovat množství vody, které použijete na jeho spláchnutí. A to nemluvím o případu, když voda na WC protéká. Protékající splachovací nádrží Vám může denně uniknout až 120 litrů vody. Proto se na tuto místnůstku zaměřte právě v případě, že Vám neočekávaně stoupla spotřeba vody na vodoměru.
Využití dešťové vody ve vašem domě - zalévání, praní a splachování
Pokud bydlíte v rodinném domě, tak to už jste úplně „za vodou“. Nabízí se vám totiž k využití ještě spousta dešťové vody, která zdarma padá na vaši zahradu. V období dešťů pak budete mnohem méně než vaši známí nadávat, že pořád jenom prší, ale budete s potěšením sledovat, jak se vaše sudy plní touto vzácnou tekutinou.
Tu totiž nemusíte používat jen tradičním způsobem na zalévání vaší zahrádky. Máte-li navíc ještě bazén nebo zahradní jezírko, tak to je dešťová voda přímo k nezaplacení. Dešťovou vodu můžeme úspěšně použít také například na praní nebo splachování již zmiňovaného WC. Samozřejmě potřebné nádrže, mosazné fitinky, vybudování rozvodů, filtr, nebo čerpadlo něco stojí, ale v tomto případě přichází na pomoc stát.
Také v roce 2023 bude na podporu využívání dešťové vody přispívat žadatelům v rámci programu Dešťovka na efektivní zachytávání dešťové a odpadní vody. Výše dotace se podle způsobu využití může dosáhnout až 105 tisíc korun.