Zjistili jste, že Vám protéká záchod? Ať už Vás k tomuto poznání přivedl monotónní zvuk neustále napouštějící se vody nebo šok z posledního vyúčtování za vodu, není na co čekat! Každou minutou totiž protékajícím záchodem odteče přibližně 1 litr vody, což za den představuje zbytečný únik více než 1000 litrů této dnes již značně drahé tekutiny.
Máte po ruce šikovného instalatéra? Tak to máte štěstí. Ale propadat beznaději nemusíte ani v případě, že nikoho takového neznáte nebo právě nemá čas. Odstranění příčiny je poměrně jednoduché a zvládne jej téměř každý, a to s použitím nářadí, které máte běžně v domácnosti. Nejprve se ale přesvědčte, že příčinou zvýšené spotřeby je skutečně protékající WC. Jedna z nejjednodušších možností je přidat několik kapek potravinářského barviva do nádržky na vodu. Chvíli vyčkejte a pokud se přibližně po 30 minutách bez spláchnutí barva neobjeví v záchodové míse, musíte hledat příčinu jinde. Pokud je voda v míse zabarvená barvivem z nádržky, pachatele jste odhalili. Dalším krokem bude zjištění příčiny.
Kde může být problém?
Někdy jsou komponenty v nádržce jen zanesené mechanickými nečistotami, vzniklým „slizem“ nebo vodním kamenem. V tom případě postačí díly důkladně omýt, zbavit vodního kamenem a nainstalovat zpět. Pokud to nepomůže bude příčinou úniku pravděpodobně staré nebo poškozené těsnění v nádržce, které pokud je v pořádku, brání úniku vody z nádržky do mísy. Další příčinou může být špatně nastavený plovák, takže voda přetéká přes přepadovou trubku. Důvodem ale může být i opotřebovaný ventil, který způsobuje neustálý přítok vody.
Kontrola těsnění
S těsněním si poradíte snadno. Uzavřete přívod vody do záchodu, spláchněte, čímž vyprázdníte nádržku a těsnění vyměňte. Znáte-li přesný typ Vašeho splachovače, klidně si nové těsnění objednejte online. Pokud typ splachovače nevíte, je nejjednodušší zajít se starým kouskem do obchodu, ať při nákupu nepochybíte. Ač se to nezdá, existuje těchto těsnění poměrně mnoho druhů, neboť tuto oblast ještě unifikace výrazněji nezasáhla a výrobci používají těsnění různých rozměrů i tloušťky.
Nastavení plováku
Pokud je problém v nastavení plováku, ověřte si, že je plovák správně usazený. Plovák se má dotýkat dna nádrže, ale nesmí se nedotýkat jejího víka. K jeho regulaci slouží plastový šroub na těle plováku. Šroubem regulujte polohu plováku do té doby, než voda přestane přetékat přes přepadovou trubku.
Napouštěcí ventil
Nebyl-li problém v těsnění ani v nastavení plováku, je na řadě plnicí ventil. Jako první pomoc zkuste ventil propláchnout, důkladně omýt vodou se saponátem. Můžete také zkusit jej namočit přes noc do roztoku s octem a sodou nebo kyselinou citronovou. Ale pokud je ventil starý, viditelně poškozený nebo zasažený korozí, doporučujeme jej vyměnit. Je to záležitost několika stokorun, podle typu, ale určitě se tato investice vyplatí.
Narušený mechanismus splachování
Pokud je splachovací mechanismus špatně nastavený nebo poškozený, může způsobovat neustálé protékání vody. Zkontrolujte mechanismus splachování a opravte nebo vyměňte poškozené části.
Pokud se Vám zdá, že jste s prací hotovi, důkladně všechny komponenty očistěte a vraťte je na původní místo. Nezapomeňte znovu pustit vodu a nejlépe opakováním testu s barvivem ověřit, že problém byl skutečně odstraněn.
Jestli si ale nejste jistí, jak opravu provést, případně které díly použít, určitě se poraďte ve specializované prodejně nebo profesionálním e-shopu, který se prodejem těchto dílů zabývá. Pokud budete komunikovat elektronicky, určitě je vhodné dotaz doplnit o fotografii poptávaného dílu nebo původního výrobku.